Uppsökande fortbildning

Hitta i sidan

    Föreläsningar för sjuksköterskor

    Ett flertal föreläsningar inom de prioriterade fokusområdena som fastslagits i Läkemedelsstrategin och i Stockholms läns läkemedelskommittés verksamhetsplan anordnas regelbundet varje termin. Vi erbjuder en professionell mötesplats med lokal förankring för sjuksköterskor inom alla specialiteter från hela länet.
    Våra mest aktuella och uppskattade aktiviteter har vi inom teman som
    - Äldre och läkemedel
    - Läkemedelskunskap för sjuksköterskor
    - Läkemedelsgenomgångar

    För mer information, kontakta informationssjuksköterska Berit Magnusson, berit.magnusson@sll.se.

    För läkare och sjuksköterskor

    Kvällsföreläsningar

    Föreläsningar med aktuella teman kring läkemedel och medicin genomförs på kvällstid en gång per månad på två olika adresser i Stockholm. Måndagsseminarier hålls i lokal Stora Blå på Södersjukhuset och Onsdagsseminarier på Westmanska Palatset, Holländargatan 17.

    Fortbildningar inom geriatrik

    Vi stödjer ett flertal av de geriatriska mottagningarna i Stockholm i deras arbete med att anordna lokala, producentoberoende möten på dagtid. Dessa riktar sig till huvudsakligen antingen till sjuksköterskor eller till specialister i geriatrik som målgrupp. För mer information om dessa fortbildningar, kontakta våra informationssjuksköterskor Berit Magnusson, berit.magnusson@sll.se eller Carolina Romanus, carolina.romanus@sll.se.

    Fortbildningar på sjukhus

    Vi stödjer sjukhusens läkemedelsråd i deras arbete med att anordna lokala, producentoberoende möten på dagtid, ”Updates om medicin och läkemedel”. Dessa fortbildningar genomförs regelbundet vid lunchtid på Karolinska Sjukhuset Solna, Karolinska Sjukhuset Huddinge, Södersjukhuset, Danderyds Sjukhus samt Capio S:t Görans sjukhus.

    Vi kan också hjälpa till med uppsökande verksamhet i form av klinikbesök av informationsläkare och informationsapotekare (se lokala kontaktpersoner nedan).

    Besök i primärvården

    Vi erbjuder uppsökande, målgruppsinriktad fortbildningsverksamhet ut till primärvården. Informationsapotekare och/eller informationsläkare erbjuder besök med förskrivningsuppföljning, samt föreläsningar och diskussioner inom de prioriterade fokusområdena som fastslagits i Läkemedelsstrategin och i Stockholms läns läkemedelskommitté till alla vårdcentraler och husläkarmottagningar inom Stockholms län. Önskar ni besök på er mottagning, kontakta er lokalt ansvariga kontaktperson enligt nedan:

    Lokalt ansvarig kontaktperson vid fortbildning

    Nordost (inkl Norrtälje):
    Informationsapotekare Lena Isaac, lena.isaac@sll.se
    Informationsläkare Eva Wikström Jonsson, eva.vikstrom-jonsson@karolinska.se

    Nordväst:
    Informationsläkare Sara Hallander, sara.hallander@sll.se

    Västerort:
    Informationsapotekare Marie Schill, marie.schill@sll.se

    Östermalm:
    Informationsapotekare Roswitha Abelin roswitha.abelin@sll.se

    City/Järva:
    Informationsapotekare Christine Fransson, christine.fransson@sll.se

    Sydväst (inkl. Södertälje):
    Informationsläkare Christer Norman, christer.h.norman@sll.se
    Informationsapotekare Roswitha Abelin, roswitha.abelin@sll.se

    Söder:
    Informationsapotekare Kristina Persson, kristina.persson@sll.se
    Informationsläkare Karin Söderberg Löfdal, karin.soderberg-lofdal@karolinska.se

    Önskar ni fortbildning om antibiotika och riktlinjer för behandling av infektioner, kontakta Strama Stockholm på strama@sll.se.

    Nätverk för specialister i allmänmedicin

    I samarbete med CeFAM stödjer vi lokala nätverk som anordnar fortbildningar i seminarieform för primärvårdens läkare. Kontakta vår administratör, Emelie Mangs emelie.mangs@sll.se  alternativt respektive fortbildningssamordnare för mer information kring denna verksamhet:

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i Norrtälje
    Lovisa Jäderlund Hagstedt, HLM Norrtälje Södra, lovisa.jaderlund.hagstedt@tiohundra.se

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i nordost
    Alexander Hedman, Mörby VC, alexander.hedman@sll.se

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i nordväst
    Mattias Schmidt, Solna Centrum vårdcentral, mattias.schmidt@sll.se

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i västra Stockholm (29-gruppen)
    Helena Alfredsson, Tranebergs vårdcentral, helena.alfredsson@sll.se
    Evy Adler, Tranebergs vårdcentral, evy.adler@sll.se

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i Centrala stan och Östermalm
    Anders Loohagen, Familjeläkargruppen Odenplan, anders.loohagen@flgo.se

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i Sydväst (EK-gruppen)
    Christer Norman, Salems vårdcentral, christer.h.norman@sll.se

    Fortbildningsnätverk för specialister i allmänmedicin i Söder (Södra allmänläkarnätverket)
    Susanne Barenius, Sjöstadsdoktorn, susanne.barenius@sjostadsdoktorn.se

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i Nacka Värmdö (Nacka Värmdö Allmänläkarklubb)
    Kajsa Sundqvist, Boo vårdcentral, kajsa.sundqvist@sll.se

    Fortbildningsnätverk för specialister i allmänmedicin i Sydost
    Maria Warenmark, Bollmora vårdcentral, maria.rolander-warenmark@sll.se


    Uppdaterad: 2017-02-03

    Hitta i sidan

      Senaste nytt på Janusinfo