En metaanalys visar en något förhöjd frekvens hjärt-kärlbiverkningar hos vareniklinbehandlade jämfört med placebo. Men nyttan överväger riskerna, anser den europeiska läkemedelsmyndigheten (EMA).
Metaanalysen, som publicerats i kanadensiska läkarsällskapets tidskrift, bygger på 14 randomiserade kontrollerade studier. Totalt ingick 8216 personer som behandlats med antingen Champix eller placebo i upp till ett år.
Studien undersökte förekomst av hjärtattack, stroke, störning av hjärtrytmen, hjärtsvikt samt död relaterad till hjärt- och kärlsjukdom. Den största studien inkluderade över 700 patienter med redan känd hjärt- och kärlsjukdom.
Hjärt- och kärlsjukdom var sällsynta i båda grupperna men något vanligare i gruppen som fick Champix (1.06 %) jämfört med placebogruppen (0.82 %). Det fanns ingen skillnad i dödlighet mellan grupperna.
Den europeiska läkemedelsmyndigheten EMA:s vetenskapliga kommitté CHMP konstaterar dock att metaanalysen hade begränsningar. Därför gick det inte att dra helt säkra slutsatser från den.
I produktresumén finns sedan tidigare viss information om hjärt- och kärlbiverkningar, men den kommer nu att uppdateras. År 2010 hämtade ca 25 000 personer i Sverige ut minst ett recept på Champix.
David Finer
Senast ändrad