På grund av risk för att vissa tillverkningssatser av Acetylcystein Meda, lösning för nebulisator 200 mg/ml, kan innehålla glaspartiklar ska lösningen filtreras innan den ges.
Tillverkande företag ger följande råd.
Förslag på administration med filtrering av Acetylcystein Meda, lösning:
Uppmana patienten att kontakta förskrivande läkare för recept på trubbig uppdragskanyl med filter eller alternativ behandling.
Exempel på trubbiga uppdragningskanyler med filter:
Produkten har varunummer 019284 och det gäller tillverkningssatser med batchnummer 1718105, 1718108 och 1720351. Dessa beräknas komma ut under vecka 24/25.
Information till patienter och vårdinrättningar kommer fästas ovanpå berörda förpackningar med gummisnodd. Bilder på förpackning med och utan information finns här. Patienterna som administrerar acetylcysteinlösning i hemmet uppmanas där att kontakta förskrivande läkare innan produkten används.
Det var under tillverkningen som glaspartiklar upptäcktes i vissa tillverkningssatser. Enstaka flaskor som innehöll partiklar har sorterats ut. Det går dock inte att helt utesluta att mycket små glaspartiklar kan finnas i enstaka injektionsflaskor. Därför ska lösning från ovan nämnda satser filtreras innan administrering till patient.
Elin Jerremalm
Senast ändrad