Långtidsuppföljning av patienter i riskzonen för diabetes typ 2 som gått ner minst 5 procent i vikt efter ett års behandling med metformin eller placebo, alternativt intensiv livsstilsintervention visade att metformin gav störst bibehållen viktminskning.
Resultaten kommer från en så kallad post hoc-analys av en randomiserad studie, Diabetes Prevention Program. Drygt 1 000 patienter, av totalt 3 200, i studien hade minst 5 procent viktnedgång under det första året. De följdes sedan i 15 år.
Viktminskningen år 6–15 var i medel:
Stor viktminskning under första året och högre ålder var associerat med bättre långsiktig viktminskning.
En nackdel med studien är att det som studeras är icke-randomiserade delar av de till originalstudien randomiserade grupperna.
– Det är välkänt att det är svårt att bibehålla vikten efter viktminskning. Även om detta är en efter-hands-analys och endast 137 patienter i riskzonen för diabetes ingick i metformingruppen, är resultaten positiva. Hos patienter med diabetes typ 2 finns sedan tidigare data som säger att metformin sänker vikten något eller är viktneutralt, säger Charlotte Höybye, docent, överläkare, ordförande i expertrådet för endokrinologiska och metabola sjukdomar.
Elin Jerremalm
Källa
Senast ändrad