Nytt nummer av Evidens med tema barn och läkemedel
Publicerat 2025-09-30

I höstens första nummer av Evidens ligger fokus på barn och läkemedel. Läkemedelsbehandling av barn innebär ofta anpassningar av doser och behov av andra beredningsformer jämfört med behandling av vuxna. Ibland finns det anpassade alternativ, ganska ofta inte. Läs om vilka lösningar som finns.
Synnöve Lindemalm, barnläkare och klinisk farmakolog och Per Nydert, apotekare och medicine doktor berättar historien bakom utvecklingen av ePed – beslutsstödet för behandling av barn som gått från enkla lokala spädningslistor till ett levande verktyg och en självklarhet i vården av barn i hela Sverige. Där finns informationen om hur man behandlar barn i olika åldrar.
Läs också om när en ny dos ska ges om barnet mått illa och kräkts efter intag av läkemedel, bra sätt att få barn att ta läkemedel som smakar illa, saker att tänka på innan tabletter delas eller krossas samt hur APL:s nya 3D-skrivare kommer göra det möjligt att förskriva läkemedel i valfri dos.
Det går bra att beställa pappersutgåvan. Evidens ges ut av Region Stockholms läkemedelskommitté. Skicka ett mejl till lakemedelskommitten.hsf@regionstockholm.se
Trevlig läsning!
Fredrik Hedlund
chefredaktör tidningen Evidens
Observera: nyhetstexterna är aktuella när de publiceras och uppdateras normalt inte.
Senast ändrad
