Påminn patienterna om vaccination

Katarina Widgren, foto Anna Molander
Primärvården har en viktig roll i att påminna om och motivera den enskilde patienten att vaccinera sig.
– Det gäller till exempel äldre med hemtjänst samt yngre som kanske hör till en medicinsk riskgrupp utan att veta om det, säger Katarina Widgren, ordförande i Region Stockholms läkemedelskommittés expertgrupp för vaccinationer.
Publicerat 2026-03-18
Under säsongen 2024/2025 ledde influensa och covid-19 till över 6 500 sjukhusinläggningar bara i Region Stockholm.
– Det visar vilken otrolig sjukdomsbörda de här vanliga infektionerna leder till, säger Katarina Widgren, smittskyddsläkare och ordförande i Region Stockholms läkemedelskommittés expertgrupp för vaccinationer.
Det finns mycket data på att medicinska riskgrupper har en ökad risk för allvarlig sjukdom och död om de drabbas av dessa infektioner. Vaccination leder till en ungefär halverad risk för allvarlig sjukdom både genom att förhindra allvarlig sjukdom i luftvägsinfektioner och genom att förhindra försämring av grundsjukdomen.
Det finns stora regionala variationer i täckningsgraden av influensavaccin hos äldre. För medicinska riskgrupper 18–64 år är det svårare att bestämma vaccinationsgraden.
– Omkring 35 000 patienter i riskgrupp i denna ålderskategori vaccineras varje år, men enligt en grov uppskattning finns det 200 000 patienter som skulle behöva vaccin. Kanske är unga patienter inte ens medvetna om att de rekommenderas vaccination. Där har vi ett stort arbete med att nå ut bättre, säger Katarina Widgren.
Låg täckning för pneumokockvaccin
Täckningsgraden av pneumokockvaccin för personer 65 år och äldre (vaccinerade under de senaste fem åren) är bara 45 procent, med stora regionala skillnader. Pneumokockvaccin är kostnadsfritt för rekommenderade grupper året om.
– Även här är ni i primärvården väldigt viktiga för att få upp täckningsgraden. I år har vi ett Klokt råd om att påminna om pneumokockvaccin, säger Katarina Widgren.

Folkhälsomyndigheten har i januari i år uppdaterat rekommendationerna om pneumokockvaccination. Alla riskgrupper rekommenderas nu ett bredare konjugatvaccin, där skyddseffekten är mer långvarig och ingen revaccination är aktuell. Utvalda patienter med mycket hög risk ska även få polysackaridvaccin, vilket ska upprepas vart femte år.
– Vi förbereder för vaccinationer enligt de nya rekommendationerna i Region Stockholm med ett nytt vaccinationsschema, säger hon.
Ytterligare vaccin som rekommenderas av Folkhälsomyndigheten
Bältrosvaccin rekommenderas för immunsupprimerade från 18 års ålder, samt till personer 65 år och äldre, men vaccinet bekostas av patienten själv.
Monoklonala antikroppar mot RS-virus erbjuds ju nu kostnadsfritt till spädbarn. Folkhälsomyndigheten rekommenderar även vaccination mot RS-virus till personer från året man fyller 75 år samt till personer med kroniska sjukdomar från året man fyller 60 år. Vaccination bekostas av patienten själv.
– Vid rådgivning till patienter om vaccination eller inte när patienten ska bekosta vaccinet själv kan ni luta er mot Folkhälsomyndighetens medicinska rekommendationer, säger Katarina Widgren.

Bild: Folkhälsomyndigheten
Elin Jerremalm
Observera: nyhetstexterna är aktuella när de publiceras och uppdateras normalt inte.
Senast ändrad

