Nyfödda barn i Region Stockholm erbjuds nu en skyddande behandling mot RS-virusinfektion.
Alla barn födda den 10 september eller senare i Region Stockholm erbjuds nu Beyfortus (nirsevimab) för prevention av RSV-infektion under vintersäsongen. Dessutom erbjuds den skyddande behandlingen till barn under 12 månaders ålder med tillstånd som ökar risken för allvarlig RSV-infektion, liksom till barn upp till 24 månaders ålder som fortfarande har hög risk för allvarlig RSV-sjukdom under sin andra RSV-säsong.
Respiratoriskt syncytialvirus (RS-virus) är en vanlig orsak till övre luftvägsinfektion och den vanligaste orsaken till nedre luftvägsinfektion hos barn yngre än ett år. Nirsevimab är inte ett vaccin utan en monoklonal antikropp som binder till RS-viruset och minskar på så sätt risken för infektion under cirka ett halvår. I kliniska studier har den relativa risken för RS-infektion som krävde läkarbesök och inläggning på sjukhus visats minska med mellan 70 och 74,5 procent.
Initialt var behandlingskostnaden ett hinder för införandet, men efter förhandlingar mellan regionerna och företaget har ett avtal slutits som sänker kostnaden och gör behandlingen kostnadseffektiv, enligt NT-rådet.
– Det är glädjande att vi har nått en överenskommelse med företaget som gör att vi nu kan rekommendera Beyfortus. Vi ser många fördelar med införandet, som minskad risk för lidande hos smittade spädbarn och en minskad belastning på sjukvården under infektionssäsongen, säger Åsa Derolf, ordförande i NT-rådet.
Fredrik Hedlund
Observera: nyhetstexterna är aktuella när de publiceras och uppdateras normalt inte.
Senast ändrad


