I första hand hänvisar vi till webbutbildningen om läkemedel och miljö på Lärtorget. Karolinska Universitetssjukhuset har update om läkemedels miljöpåverkan (lunchföreläsning) en gång om året. En annan möjlighet är att delta i Hållbarhetsavdelningens "miljöutbildningar för sjuksköterskor och läkare" där även läkemedels miljöpåverkan ingår (halvdagsutbildning).
Den webbaserade utbildningen om läkemedel och miljö finns på Lärtorget.
Lunchföreläsning digitalt den 30 augusti kl. 12:05‒12:45.
Kontaktperson: Sandra Chesley, sandra.chesley@regionstockholm.se
Kontaktperson: Johanna Borgendahl, Region Stockholm, Hållbarhet och internationella frågor johanna.borgendahl@regionstockholm.se
Målet med utbildningen är att du som deltagare ska:
Utbildningen tar omkring 1 timme. Kassering av läkemedel nämns kortfattat. Huvudvikten ägnas åt läkemedel som används och hamnar i våra vattendrag när de lämnar kroppen via urinen/avföringen->toaletten->avloppsreningsverk->vattendrag.
Arbetsmiljöfrågor kring läkemedel, det vill säga vilka läkemedel som kan förorsaka allergier hos personal som delar eller krossar tabletter och liknande problem, finns inte med i denna utbildning.
Frågor skickas till janusredaktionen: janusredaktionen.hsf@regionstockholm.se
Senast ändrad